Podzimní Hostýnky

18. 10. 2018 14:39:01
Hostýnské vrchy nejsou rozlehlé, ani nijak vysoké, ale jejich rozmanitost a malebnost mne drží už mnoho let. Jejich hřebenovka není dlouhá, ale je půvabná a s mnoha dalekými a pestrými výhledy. A jsou prakticky za humny.

Nejkrásnější jsou asi na podzim, kdy se smíšené lesy svlékají ze svých šatů a čekají, až je paní zima zanedlouho oblékne do bílého pyžama a budou si moct zdřímnout. I když moc klidu si neužijí ani v zimě. Běžkaři se prohánějí od Hostýna až po Lazy a o víkendu je tam rušno jak na poště před důchodem.

Proto si vždycky udělám čas někdy ve všední den, přenechám práci a starosti jiným a vezmu kolo, kamarády(ky), fenupsa nebo všechny dohromady a vydám se na hřeben. Já začínám skoro vždycky na Trojáku. Je tam parkoviště, hospoda (s dobrou dršťkovkou) a tak si člověk může dát jedno bez toho, že by pak měl strach o řidičák. no a pak se rozhoduju, kterým směrem se vydat.

Mně se pro kolo jeví jako lepší směr na Marušku. Protože výjezdy na kopce dává člověk po asfaltce a "frýrajd" si pak z kopce lépe vychutná. Naše oblíbená trasa je tedy Troják - Maruška - Bludný - Čečetkov - Pod Bílovou - po svážnici kolem Jedovského potoka až ke kostelu do Rajnochovic (několik občerstvovacích stanic) a pak přes ves k ranči s Haflingama a kolem Teodorova pramene s malou přehrádkou, po asfaltce, na Tesák. Tam je další občerstvovací stanice. No a potom zase do terénu a nádhernými partiemi ke Třem Kamenům. Když bylo dost sil, stojí za to odskočit si na Hostýn, podívat se do baziliky, na rozhlednu, do hospody, nebo tam i tam a vrátit se zpět ke "Kameňom". Potom už vás čeká jenom "lízání smetany" směrem na Troják. Celé to má (bez odbočky na Hostýn) 29 a půl kilometru a zvládnete to v poho za půlden i se zastávkami. I slabší kusy. Vzhledem ke kamenům na polních cestách doporučuji jen horská kola, jinak se samozřejmě dají ty kamenité úseky protlačit pěšky.

My jeli tentokrát se synkem a s Nerou. Byl to asi jeden z těch letošních posledních krásných, slunečných dnů, které jsme my chlapi věnovali babám a nazvali je podle nich. Rozhledna na Marušce byla opuštěná a my se tak mohli v klidu podívat na Radhošť, Vartovňu, Kelčský Javorník i na Maják ve Zlíně. A také, samozřejmě, na celou naši trasu.

Bludný je se svým osamělým stromem stvořen k zastavení, fotografování a krátkém odpočinku. Sjíždět ho na běžkách šusem je docela adrenalin a podobné je to z opačného směru při výjezdu na kole, ale i na běžkách.

Spoustu krásných míst ale potkáte i po cestě směrem na Lazy a Bílovou.

Rajnochovský kostel mne vždycky uchvátil svou monumentálností. A stejně tak zapůsobil i na synka, který ho viděl poprvé. Své uznání vyjádřil slovy, že v takové pr... ééé, dědince, jak jsou Rajnochovice, by něco takového určitě nečekal.

Haflinci jsou menší koníci, prý úžasně vytrvalí a skromní i když trochu svéhlaví. Na mne působili klidně a vytrvale se cpali senem.

Občerstvení u Teodorova pramene neodolala ani Nera. Marně si furt lámu hlavu, kde se tam, na tom kopci, bere tolik vody. Tom říkal něco o velikém naftovém čerpadle, ale to by, sakra, moselo byt negde slyšet.

Listí na hladině vypadalo nádherně a tak se v něm Nera běžela hned proběhnout. Nějak si neuvědomila, že po vodě uměl chodit jenom jeden člověk a tak si musela zaplavat.

Na Hostýn jsme tentokrát neměli. tak jsme se na něj aspoň podívali z dálky.

Při sjezdu k Trojáku nás zastihlo nádherné, pozdní, podzimní slunce se svými oranžovými odlesky a dlouhými stíny.

Co na závěr. No, že kůrovec je sviňa a je ho všude plno. Tam, kde nejsou paseky a průseky, je pod smrky většinou vrstva jehličí, jako nějaký koberec. Nu což, nevím a nepřísluší mi soudit, kde je vina a příčina. Ale stromy se vysadí a zanedlouho budou stejně vysoké, jako byly ty před tím. Za Marie Terezie bylo lesů ještě míň. Tak si, nějakou dobu, užijeme zase víc výhledů. :-)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Jurčák | čtvrtek 18.10.2018 14:39 | karma článku: 22.98 | přečteno: 493x

Další články blogera

Jiří Jurčák

Dovolená s... aneb "zvířátko na konec"

Přiznám se, že jsem byl koncem roku už tak otrávený z těch (nejen) mediálních negací, které se na nás valily téměř ze všech stran, že jsem se uchyloval čím dál častěji na zdejší fotoblogy a cestopisy.

3.1.2019 v 12:26 | Karma článku: 15.72 | Přečteno: 435 | Diskuse

Jiří Jurčák

"Češi jsou banda zbabělců a slouhů..."

Zastavte, prosím, to předčasné kamenování. Takto totiž hodnotí své spoluobčany nejen spousta diskutérů v internetových diskuzích. Ale velmi často, někdy více, někdy méně skrytě, to slyšíme i od některých našich elit.

22.8.2018 v 18:18 | Karma článku: 34.25 | Přečteno: 1023 | Diskuse

Jiří Jurčák

Co Čech - to muzikant, co Rus - to okupant!

To bylo jedno z hesel, které kluci psali štětkami latexem na cesty, po kterých jezdily kolony sovětských tanků. Nikdo samozřejmě nepochyboval o tom, který národ stál v čele CCCP, ať už byl vůdcem Gruzínec, Rus, nebo Ukrajinec.

21.8.2018 v 13:46 | Karma článku: 19.34 | Přečteno: 483 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Libor Čermák

Velikonoční skanzen Veselý Kopec

O letošní Bílé sobotě jsem se vydal do skanzenu Vysočina na Veselém Kopci. A tady jsem se zúčastnil národopisné akce "Velikonoce na Veselém Kopci". A myslím si, že jsem tady nasákl tou opravdovou velikonoční náladou.

22.4.2019 v 5:39 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 84 |

Veronika Foglová

Toulky Orlickými horami (3)

Protože máme Boží Hod velikonoční, sluší se popřát mým milým čtenářům a čtenářkám, a tak mou první dnešní fotografií bude mé velikonoční přání, po něm bude následovat další série snímků z Orlických hor.

21.4.2019 v 20:16 | Karma článku: 15.03 | Přečteno: 260 | Diskuse

Marek Trizuljak

Velikonoce pod nebem, v krajině, na Křížovém vrchu...

Bláhově jsem čekal nějaké dramatické aprílové počasí, nebo aspoň sněhové přeháňky na "Škaredou středu". Ale je vymeteno, krásné počasí táhne člověka ven. Velikonoce pod nebem mají něco do sebe.

21.4.2019 v 17:05 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 247 | Diskuse

Libor Čermák

I Betlém může být velikonoční. Tedy skanzen v Hlinsku

Když se řekne Betlém, v první řadě se nám vybaví Vánoce. Ale je to také památková rezervace v Hlinsku, která slouží i jako skanzen. A o Velikonocích je samozřejmě vyzdoben velikonočně.

21.4.2019 v 7:06 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 185 |

Otakar Vagner

Praha na Velký pátek

Měl jsem původně v úmyslu jen jít na již tradiční velkopáteční koncert Stabat mater od Antonína Dvořáka, ale vzhledem k tomu, že jsem zvyklý nosit fotoaparát, vzniklo tohle fotoalbum.

20.4.2019 v 11:49 | Karma článku: 12.66 | Přečteno: 208 | Diskuse
Počet článků 29 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1338

Skorodůchodce, který se tomu brání ze všech sil, ale který zároveň dávno přišel na to, že nejlepší období v životě je to, které zrovna prožívá.

Každý z nás může být "tím, kdo sází stromy".

Nekladu si žádné cíle. Chci dojít co nejdál.

Najdete na iDNES.cz