Karel Gott mit uns. Díky Karle

21. 07. 2019 16:23:57
Vím, že současná Gottomania už možná leze krkem i jeho skalním fanouškům a mistr načal pouť k dalšímu kulatému výročí, ale po zhlédnutí včerejšího pořadu na ČT, Karel je Gott a po přečtení některých komentářů či blogů mi to nedá.

Bůh s námi, Gott mit uns, Kája je věčný. Neříkejte mi, že vás toto pozoruhodné nomen omen nikdy nezaujalo. Vím, funguje to hlavně v regionu česko-německém, protože Kája, (mistr promine tu občasnou familiérnost), v dávných časech vyměnil roli "lasvegaského páska", za "normalizačního dederona" a stal se tak pro mnohé pouze dalším "užitečným idiotem". V těchto polohách se pak také většinou pohybuje i vztah Čechů k němu. Pro jedny je Karel Gott nejzářivějším příkladem normalizačního popíka, který ještě k tomu stačil pošpinit svou přítomností toho "správného Karla" na proslaveném balkónku. Typický příklad toho, jak být v nesprávný čas na nesprávném místě. Pro jiné je naopak nejlepším českým zpěvákem všech dob a Bohu se minimálně silně přibližuje. Tyto dva tábory se naštěstí moc nepotkávají, protože ti jedni mají svá, většinou uzavřená společenství, sledují to opravdové umění, chodí na ty správné akce a volí i ty správné politiky. V některých případech už se vlastně za Čechy považují pouze co do národnosti, ale jinak jsou více Evropany, protože tam je ta světlá budoucnost. No, světlá.... Ti ostatní, to jsou Češi, tedy s pohledu těch opravdových, nebo už téměř ČechoEvropanů, vlastně spíš "čecháčci". S ponožkami v sandálech, milovníci nezdravých jídel kterým vévodí vepřoknedlozelo s pěti a k tomu ještě tak deseti kousky levného piva, poslouchají M. Davida, Evu a Vaška a kteří NIC nechápou. Ti nejostudnější Češi pak mají rádi koblihy. Takže si pustí místo Jardy Hutky a Havlíčka Havla, třeba estébáka Nohavicu a Pana presidenta. Nebo toho Gotta. No a těm ostatním nezbývá, než se stydět. A dát to, samozřejmě pěkně nahlas najevo. Případně, ty knedlíkáře laskavým, či méně laskavým slovem poučit: Proboha! Přece každý, alespoň trochu inteligentní člověk ví, že Hutka je umělec, Honza Hrušínský je umělec, Klus je umělec, ale Nohavica je populistický udavač, Putinův a Zemanův kašpárek a Gott, David, Vondráčková a jim podobní, jsou normalizační vlezdoprdelky a přisluhovači režimu! Kteří zpívají kýčovité, podbízivé melodie se sladkobolnými, nic neříkajícími texty a většina jich podepsala to, co podepsat neměla a nepodepsala, to co podepsat měla! Fuj!!

Neodpustím si srovnání, které jsem uvedl už dříve. Podobně jako mnozí naši dnešní či nedávní kritici se k tomuto tématu vyjádřil i světově uznávaný spisovatel, Milan Kundera. On byl sice kovaným komunistou v těch letech, kdy Gottwaldovi soudruzi zakroutili v Československu demokracii krkem zřejmě z čiré mladické nerozvážnosti. Ale po dočasném vyloučení přijal členství ve stejné straně v období, kdy sovětští soudruzi zakroutili krkem tentokrát demokracii maďarské. Zřejmě aby infiltrací těch správných lidí do špinavé komunistické žumpy rozředil to zlo a zabránil podobné tragédii i u nás. Sice se už asi také nikdy nikdo nedoví, jak to bylo s tím udáním západního agenta, ale o to tu nejde. Jde o to, že sice světoznámý spisovatel, včas prozřel. A včas emigroval. Tento Francouz s českými kořeny, svého času označil za „užitečného idiota“ člověka jenom proto, že nechtěl emigrovat a chtěl dělat svou práci doma. Gott přitom nikdy do strany nevstoupil, a ani nikoho neudal. Označil ho za "dederona" i když K.G. měl podepsané smlouvy i v západním Německu, kde byl, ve své době, možná stejně populární jako v DDR. Jsem dalek toho, někoho tady soudit. Kundera je určitě dobrý spisovatel a Hutka třeba i dobrý umělec, když to říkají kritici. Ale já si raději přečtu I. Shawa, Haileyho a poslechnu toho Nohavicu či Gotta.

Že je Karel Gott jedním z "největších" žijících Čechů, jsem se přesvědčil když jsem svého času hledal na internetu jeden zapomenutý vtip a náhodou jsem narazil znovu na jednoho starého "fousáče: "... encyklopedie za mnoho let uváděly u hesla V.H. pouze "málo významný politik“ v éře Karla Gotta". Chudák Gusta H. byl operativně inovován a nahrazen Václavem I., kterýžto je určitě dávno nahrazen Václavem II, ne-li Milošem. Chtělo by se říct, že prezidenti přicházejí a odcházejí, ale Karel zůstává.

Redaktor z Reflexu, pan Tesař v jednom ze svých komentářů vtipně uvedl, že Češi umějí žít bez Boha, ale bez Gotta ne. Že ačkoli jsou kostely poloprázdné, Karel neustále vyprodává sportovní haly. Já chodím do kostela pravidelně. Dvakrát za rok. Na Vánoce a Velikonoce. Na koncertě Karlově jsem ještě nebyl, takže asi nepatřím k typickým Čechům. Nicméně jsem rád, že existují a jsem jim vděčný. Karlovi za mnohé hezké chvilky při jeho písničkách a za to, že mi dává naději, že bych mohl mít před sebou ještě docela pěkných pár let života tady, na Zemi. A tomu Nejvyššímu za všechno ostatní a za to, že mi dává šanci ještě mnohem lepší. Díky oběma!

Autor: Jiří Jurčák | neděle 21.7.2019 16:23 | karma článku: 28.36 | přečteno: 1099x

Další články blogera

Jiří Jurčák

„Zlatí komunysti…“

Povzdech,který dílem vážně, dílem ze srandy, slýchám poslední dobou čím dál víc. Pohybuju se totiž většinou mezi těmi "spodními deseti miliony", v hospodách těch nižších cenových kategorií a většinou i mezi těmi dříve narozenými.

20.8.2019 v 13:14 | Karma článku: 28.48 | Přečteno: 1163 | Diskuse

Jiří Jurčák

Kdo není na Faceboke, bude vystaven smrtelnému riziku

Možná si myslíte, že sranduju. Ale není tomu tak. Ani já jsem nevěřil svým uším, jak uvažují někteří dnešní „počítačoví experti“ či konstruktéři nových technologií.

21.7.2019 v 12:38 | Karma článku: 43.02 | Přečteno: 7721 | Diskuse

Jiří Jurčák

Eutanazie by mohla pomoci nám, ale i zdravotnictví a důchodové reformě

Jsou věci, o kterých se prý nežertuje. Ale smrt je součástí našeho života, ať se nám to líbí, nebo ne, tak proč se na ni nepodívat trochu s nadhledem. Je to takový jediný opravdu pevný bod na zemi a jediná naše životní jistota.

1.7.2019 v 13:35 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 579 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Aghová

Skandální záležitost: dr.Polčák versus prezident.

Nechci rozmnožovat články, které se hemží v tisku na téma Polčákovo vyjádření vůči hlavě státu. Tento článek je spíše o jeho společenských, právních a mravních dopadech na společnost. Nikdo nezná dne ani hodiny.

23.9.2019 v 9:37 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 604 | Diskuse

Josef Nožička

Radní pro školství za Piráty žádá školy, aby omluvily studenty kvůli účasti na stávce

Je v pořádku, když příslušný radní pro školství žádá ředitele škol, aby omluvili žáky kvůli jejich účasti na stávce za ochranu klimatu?

23.9.2019 v 8:03 | Karma článku: 43.17 | Přečteno: 2918 | Diskuse

Michael Laitman

Pět druhů lásky, aneb jak lidé vnímají lásku.

Lidé vnímají postoj ostatních k sobě odlišně. Gary Chapman, autor knihy „Pět druhů lásky“, jíž se prodalo pět milionů výtisků, popsal různé přístupy a vnímání každého typu člověka z hlediska vnímání lásky.

23.9.2019 v 7:55 | Karma článku: 19.31 | Přečteno: 208 | Diskuse

Luboš Chott

Chodím městem a dívám se za vrata aneb Nadržuje Jiránek Rozdělovu?

Myslím si, že kdyby kladenský primátor Jiránek bydlel například jako já u kročehlavského Václaváku, tak by byl vyštaficírovaný a bez povalujících se individuí, ale... Protože bydlí v Rozdělově, tak máme Václavák i já smůlu.

23.9.2019 v 7:12 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 134 | Diskuse

Karel Januška

Důkazy a názory

Vědní obory obvykle zkoumají příčinné souvislosti mezi nějakými jevy. Když Archimedes zkoumal, zda zlatník spotřeboval všechno zlato k výrobě šperku, objevil zákon, kterému se učí děti na všech školách druhého stupně.

23.9.2019 v 5:04 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 192 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 33.29 Průměrná čtenost 1512

Píšu co si myslím a myslím si co chcu.

Najdete na iDNES.cz