Karel Gott mit uns. Díky Karle

21. 07. 2019 16:23:57
Vím, že současná Gottomania už možná leze krkem i jeho skalním fanouškům a mistr načal pouť k dalšímu kulatému výročí, ale po zhlédnutí včerejšího pořadu na ČT, Karel je Gott a po přečtení některých komentářů či blogů mi to nedá.

Bůh s námi, Gott mit uns, Kája je věčný. Neříkejte mi, že vás toto pozoruhodné nomen omen nikdy nezaujalo. Vím, funguje to hlavně v regionu česko-německém, protože Kája, (mistr promine tu občasnou familiérnost), v dávných časech vyměnil roli "lasvegaského páska", za "normalizačního dederona" a stal se tak pro mnohé pouze dalším "užitečným idiotem". V těchto polohách se pak také většinou pohybuje i vztah Čechů k němu. Pro jedny je Karel Gott nejzářivějším příkladem normalizačního popíka, který ještě k tomu stačil pošpinit svou přítomností toho "správného Karla" na proslaveném balkónku. Typický příklad toho, jak být v nesprávný čas na nesprávném místě. Pro jiné je naopak nejlepším českým zpěvákem všech dob a Bohu se minimálně silně přibližuje. Tyto dva tábory se naštěstí moc nepotkávají, protože ti jedni mají svá, většinou uzavřená společenství, sledují to opravdové umění, chodí na ty správné akce a volí i ty správné politiky. V některých případech už se vlastně za Čechy považují pouze co do národnosti, ale jinak jsou více Evropany, protože tam je ta světlá budoucnost. No, světlá.... Ti ostatní, to jsou Češi, tedy s pohledu těch opravdových, nebo už téměř ČechoEvropanů, vlastně spíš "čecháčci". S ponožkami v sandálech, milovníci nezdravých jídel kterým vévodí vepřoknedlozelo s pěti a k tomu ještě tak deseti kousky levného piva, poslouchají M. Davida, Evu a Vaška a kteří NIC nechápou. Ti nejostudnější Češi pak mají rádi koblihy. Takže si pustí místo Jardy Hutky a Havlíčka Havla, třeba estébáka Nohavicu a Pana presidenta. Nebo toho Gotta. No a těm ostatním nezbývá, než se stydět. A dát to, samozřejmě pěkně nahlas najevo. Případně, ty knedlíkáře laskavým, či méně laskavým slovem poučit: Proboha! Přece každý, alespoň trochu inteligentní člověk ví, že Hutka je umělec, Honza Hrušínský je umělec, Klus je umělec, ale Nohavica je populistický udavač, Putinův a Zemanův kašpárek a Gott, David, Vondráčková a jim podobní, jsou normalizační vlezdoprdelky a přisluhovači režimu! Kteří zpívají kýčovité, podbízivé melodie se sladkobolnými, nic neříkajícími texty a většina jich podepsala to, co podepsat neměla a nepodepsala, to co podepsat měla! Fuj!!

Neodpustím si srovnání, které jsem uvedl už dříve. Podobně jako mnozí naši dnešní či nedávní kritici se k tomuto tématu vyjádřil i světově uznávaný spisovatel, Milan Kundera. On byl sice kovaným komunistou v těch letech, kdy Gottwaldovi soudruzi zakroutili v Československu demokracii krkem zřejmě z čiré mladické nerozvážnosti. Ale po dočasném vyloučení přijal členství ve stejné straně v období, kdy sovětští soudruzi zakroutili krkem tentokrát demokracii maďarské. Zřejmě aby infiltrací těch správných lidí do špinavé komunistické žumpy rozředil to zlo a zabránil podobné tragédii i u nás. Sice se už asi také nikdy nikdo nedoví, jak to bylo s tím udáním západního agenta, ale o to tu nejde. Jde o to, že sice světoznámý spisovatel, včas prozřel. A včas emigroval. Tento Francouz s českými kořeny, svého času označil za „užitečného idiota“ člověka jenom proto, že nechtěl emigrovat a chtěl dělat svou práci doma. Gott přitom nikdy do strany nevstoupil, a ani nikoho neudal. Označil ho za "dederona" i když K.G. měl podepsané smlouvy i v západním Německu, kde byl, ve své době, možná stejně populární jako v DDR. Jsem dalek toho, někoho tady soudit. Kundera je určitě dobrý spisovatel a Hutka třeba i dobrý umělec, když to říkají kritici. Ale já si raději přečtu I. Shawa, Haileyho a poslechnu toho Nohavicu či Gotta.

Že je Karel Gott jedním z "největších" žijících Čechů, jsem se přesvědčil když jsem svého času hledal na internetu jeden zapomenutý vtip a náhodou jsem narazil znovu na jednoho starého "fousáče: "... encyklopedie za mnoho let uváděly u hesla V.H. pouze "málo významný politik“ v éře Karla Gotta". Chudák Gusta H. byl operativně inovován a nahrazen Václavem I., kterýžto je určitě dávno nahrazen Václavem II, ne-li Milošem. Chtělo by se říct, že prezidenti přicházejí a odcházejí, ale Karel zůstává.

Redaktor z Reflexu, pan Tesař v jednom ze svých komentářů vtipně uvedl, že Češi umějí žít bez Boha, ale bez Gotta ne. Že ačkoli jsou kostely poloprázdné, Karel neustále vyprodává sportovní haly. Já chodím do kostela pravidelně. Dvakrát za rok. Na Vánoce a Velikonoce. Na koncertě Karlově jsem ještě nebyl, takže asi nepatřím k typickým Čechům. Nicméně jsem rád, že existují a jsem jim vděčný. Karlovi za mnohé hezké chvilky při jeho písničkách a za to, že mi dává naději, že bych mohl mít před sebou ještě docela pěkných pár let života tady, na Zemi. A tomu Nejvyššímu za všechno ostatní a za to, že mi dává šanci ještě mnohem lepší. Díky oběma!

Autor: Jiří Jurčák | neděle 21.7.2019 16:23 | karma článku: 28.46 | přečteno: 1175x

Další články blogera

Jiří Jurčák

Kolová pohoda kolem Hallstattského jezera

Když už jsme si od těch Číňanů v kýčovitém Hallstattu chtěli odpočinout, využili jsme kola, které jsme si pro tento případ záměrně přivezli sebou. Někomu se to možná bude zdát, kvůli těm necelým pětadvaceti kilákům trochu divné.

2.11.2019 v 12:55 | Karma článku: 20.02 | Přečteno: 427 | Diskuse

Jiří Jurčák

Kýčovitý Hallstatt aneb jak Čína okupuje kousek Rakouska

Tedy nevím, jestli jenom Čína, protože já fakt nerozeznám Číňany od Japonců nebo Korejců. Ale předpokládám, že ti šši... jak to jen říct, abych nebyl za rasistu - tedy těch turistů odněkud z Asie tam bylo fakt dost!

30.10.2019 v 19:28 | Karma článku: 23.82 | Přečteno: 975 | Diskuse

Jiří Jurčák

Dnešní rodiče se dětem věnují málo, špatně, nebo vůbec

Sice si to nemyslím, ale jsou to konstatování mnohých dětských psychologů, pedagogů, či jiných "odborníků na výchovu". Když si tak někdy vzpomenu na svoje dětství, nechápu, že z nás nevyrostli samí gauneři, opilci a nefachčenci!

3.10.2019 v 17:38 | Karma článku: 25.25 | Přečteno: 631 | Diskuse

Jiří Jurčák

Karel Gott mit uns potřetí a naposledy. Díky Karle

Říkal jsem si, že to neudělám, protože vše bylo, či bude řečeno, lépe. Výstižněji, odborněji, vtipněji. Ale napadla mne přece jen jedna věc, o které se asi moc psát nebude. Jak nás Karel všechny převezl.

2.10.2019 v 22:13 | Karma článku: 23.58 | Přečteno: 604 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Skramlík

Vovko, už to s tím Masarykem vybal

Vždy jsem se hodně zabýval historií Československa a České republiky. Moc mě to baví. Vždycky mi velmi vadil případ úmrtí ministra zahraničních věcí Československé republiky Jana Masaryka, syna T. G. Masaryka.

13.11.2019 v 9:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Barbora Vomáčková

Itálie zavádí výuku klimatického alarmismu

Do absurdních rozměrů dorostlo tažení zelených fanatiků v Itálii. Tamní ministr školství zavádí od příštího září do osnov povinnou výuku o klimatických změnách.

13.11.2019 v 9:08 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 128 | Diskuse

Karel Januška

Pravda pro vyvolené

Sledoval jsem debatu mladých studentů s prezidentkou Slovenska a předsedou Ústavního soudu. Vyvolení "občané s právnickým vzděláním" a naši zákonodárci vědí, co je pravda.

13.11.2019 v 9:02 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jan Bartoň

Stávka za klima

V budově Filosofické fakulty probíhá okupační stávka za klima. Vláda by měla podle studentů zavírat uhelné elektrárny.

13.11.2019 v 8:22 | Karma článku: 25.76 | Přečteno: 330 | Diskuse

Pavel Chalupský

I strom ví.

Před 2 lety jsem při procházce v lese viděl po vichřici skoro vyvrácený mladý doubek. Přišla mi myšlenka, že mu k životu pomůžu.

13.11.2019 v 8:12 | Karma článku: 7.03 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 21.03 Průměrná čtenost 1409

Píšu co si myslím a myslím si co chcu.

Najdete na iDNES.cz